Hogyan viszonyulok a hatalomhoz?

Kerekes Tünde, Pusztadaróc




A „hatalom” mint fogalom rendkívül komplex, hisz nagyon sok kontextusban használhatjuk, sokféle jelentést hordoz, illetve változatos érzéseket gerjeszt emberekben. Amikor meghallják ezt a fogalmat, legtöbben negatív érzéseket, tapasztalatokat társítanak hozzá: ítélkezés, düh, vágyódás, zsarnokság… 





A mindennapokban is találkozunk a hatalom különböző arcaival, hisz legtöbbünknek van főnöke, polgármestere, miniszterelnöke stb., akik tisztségükből adódóan fölöttünk állnak, s lássuk be, kevés esetben tölt el elégedettség ezekre a személyekre gondolva. Miért van ez így?

Valóban ennyire nem megfelelő személyek töltenék be ezeket a pozíciókat, vagy csupán mi szemléljük rossz szemüvegen keresztül őket? Elgondolkodhatunk ezen. A hatalom fogalmát megvizsgálhatjuk más szemszögből is. Például nagyon fontos lenne megnézni, mi hogyan viselkedünk, ha valamiféle hatalmi pozícióba kerülünk, nem ugyanúgy-e, ahogyan az általunk bírált személyek? Sokszor vágyunk mi magunk is hatalmat gyakorolni, legtöbb esetben ezt a pénzzel kötjük össze, s ha ebben hiányt szenvedünk, elvetünk minden lehetőséget, hogy esetleg mi is valamiféle hatalommal rendelkezünk. Ilyenkor eszünkbe jut-e a következő idézet: „A tudás hatalom (…) A hatalom nem gonosz önmagába véve. Ahogy a tudás sem az.” (Veronica Roth). E hatalom megszerzéséért fáradozunk annyit, mint a pénzszerzésért? Talán ha e kettő egyensúlyban volna mindenkinél, más szemmel bírálnánk másokat, akkor átértékelődne a hatalomról alkotott fogalmunk, függetlenül attól, milyen pozícióban állunk. Senkinek sem árthat néha egy kis önvizsgálat…


Nincsenek megjegyzések: