Ingyom-bingyom

Állatkísérletes termékek használata


Réti Tamás, tördelő, Kolozsvár





Hová mégy, te kis nyulacska, ingyom-bingyom, tá libe, tutá libe, má libe, gyógyszertárba. De mit, csinál a nyuszi a patikában? Rák elleni gyógyszert szed vagy éppen sampon-szemcseppet csöppent parányi szemébe. 





Az utóbbi években egyre növekszik a tudatos, környezetkímélő emberek száma, elég, ha az elmúlt hónapok erdőirtás elleni tüntetéseire gondolunk. Ugyanakkor az erdőirtás mellett egyre többen tiltakoznak az állatok jogai mellett; különösen a gyógyszer- és a kozmetikai cikkek


előállítása során felhasznált kísérleti állatok életkörülményeinek javítása érdekében. És ismét ingoványos talajra tévedünk…

Egyrészt a humán- vagy állatorvos-tudomány próbálja felvenni a harcot a különböző kórokkal szemben. Ahhoz, hogy egy gyógyszer forgalomba kerüljön, szükség van preklinikai vizsgálatok végrehajtására. Ezek első lépése az emberhez hasonló szöveti, szerkezeti felépítésű állatokon végrehajtott kísérletek. Így érthető, hogy az állatok egy része elpusztul ezen kísérletek során. Ez valóban tragikus és elég embertelennek hangzik, ugyanakkor egy új, hatékonyabb gyógyszer felfedezése, amely emberi életeket menthet, mégis úgy érzem, előbbre való, mint egy fehér egér sorsa. S ez a kijelentés meredeken hangozhat. Ugyanakkor van egy etikai bizottság is, aki felülvizsgálja, hogy a kísérletek során mennyire bántak az állatokkal az őket megillető módon. Ugyanis kerülni kell minden fölösleges mészárlást.


Az orvostudomány kísérleteit valamelyest a millitáns környezetvédők is még csak-csak, hogy lenyelik. Ami igazán kiüti a biztosítékot, az a kozmetikai cikkek előállításában felhasznált állatok sorsa. Mivel ezek a szerek olyan anyagokat tartalmaznak, melyek például a szemben maradandó károsodást is okozhatnak, szintén szükség van állatokon végzett kísérletekre. Most ne menjünk bele gyomorforgató részletekbe, ugyanis ezek a kísérletek nem mindig járnak az állat elpusztulásával, s a kard szintén kétélű. Egyrészt az első világban élő emberek egyre többet fordítanak személyes higiéniájukra, valamelyest társadalmi konvencióvá vált eredeti feromonjaink elrejtése. Paradox, amikor a testápoló szerektől illatozó aktivista kozmetikai cég laboratóriumában szabadítja ki az állatokat. Így a kérdés etikai dimenziója továbbra is nyitott… Mennyit és hogyan áldozunk saját higiéniánk és egészségünk érdekében? Illetve milyen bánásmódot érdemel a kis nyuszi a patikában? Elvégre: Minek mész te a gyógyszertárba „ingyom-bingyom, tá libe, tutá libe, má libe” kísérletezni…

Nincsenek megjegyzések: